Podróż do Chin i do klasztoru Shaolin
Odkryj niezwykłą podróż naszego Mistrza Shi HengZhi do Chin i klasztoru Shaolin w sierpniu 2023. Wyjątkowe spojrzenie na współczesne i starożytne Chiny. Przeczytaj ścieżkę, która doprowadziła Shi HengZhi do codziennego życia mnicha, głębokiej nauki Taiji i tajemnic Kung-fu w słynnym klasztorze Shaolin.
Sierpień 2023 - Prawie niemożliwe jest szczegółowe podsumowanie całej podróży naszego mistrza Shi HengZhi do Chin na przestrzeni trzech tygodni w sierpniu 2023 roku. Postaramy się zatem skupić na trzech kluczowych etapach jego podróży w sztukach walki i samorozwoju poprzez życie mnicha.
Pierwszy etap: cztery intensywne dni treningu i nauki tradycyjnego Taiji (znanego również jako Tai Chi) w słynnej wiosce Chenjiagou (prowincja Henan). To stąd wywodzi się Tai Chi, jakie znamy dzisiaj. Ponad 350 lat temu rodzina Chen stworzyła swój specyficzny styl Tai Chi, łączący sztuki walki, medycynę chińską i techniki głębokiego oddychania. Miejsce narodzin stylu Tai Chi Chen, najstarszego z pięciu tradycyjnych stylów rodziny Tai Chi, znane jest z tego, że do dziś pozostaje wierne swoim korzeniom jako sztuka walki. Pod okiem słynnego mistrza Wang Zhanguo, Shifu Shi HengZhi mógł pogłębić swoją wiedzę o Taiji Quan, jego zastosowaniach bojowych i tradycyjnych naukach. Mistrz Wang pokazał także muzeum Taiji i wyjaśnił niektóre filozoficzne aspekty tej dyscypliny.
Drugi etap: Klasztor YueShan (Jiaozuo, prowincja Henan), założony w 1158 roku n.e., jest znanym w historii świętym miejscem buddyjskim. Jest znany jako jedna z czterech słynnych świątyń Zhongyuan, wraz z klasztorami Shaolin, klasztorami Baima i klasztorami Xiangguo.
Świątynia jest częścią kompleksu klasztornego Shaolin, nawet jeśli jest od niego daleko. Strój mnichów, rytuały i modlitwy są identyczne, a wszystkie podlegają opatowi klasztoru Shaolin. Nawet bryła i układ przestrzenny przypominają klasztor Shaolin. Nasz mistrz HengZhi spędził 4 dni na modlitwie i kontemplacji, przystosowując się do codziennego życia mnichów. Pozwoliło mu to wzmocnić duchową stronę (Chan) stylu Shaolin.
Było to kolejne wyjątkowe doświadczenie blisko mnichów, umożliwiające wzmocnienie wewnętrznych sił i „oczyszczenie się” z wpływów społeczeństwa konsumpcyjnego, nadmiernie zglobalizowanego i wiecznie zabieganego.
Dzień zaczynał się modlitwą o godzinie 5 rano i kończył o godzinie 19, pozostawiając czas na długie spacery po lesie i chwile kontemplacji. Nie zabrakło także okazji do poznania innych mnichów, pomimo barier językowych, przy wykorzystaniu nowoczesnych aplikacji do tłumaczeń.
Trzeci etap: Przyjazd do legendarnego klasztoru Shaolin (Dengfeng, prowincja Henan). Pięć intensywnych dni modlitw i spotkań z innymi mnichami. Niestety od tego roku w klasztorze nie wolno już nocować ani trenować obcokrajowcom (choć w przeszłości było to możliwe). Pomimo tych ograniczeń nasz mistrz Shi HengZhi spędził dużo czasu w klasztorze wraz ze swoim mistrzem Shi YanTi. Razem spacerowali i dyskutowali o filozofii Chan w obszarach klasztoru niedostępnych dla turystów i tłumu. Były miejsca pełne ciszy i magii, w których można było poczuć tysiąclecia historii.
Czas spędzony w klasztorze był również okazją do odwiedzenia groty Bodhidarma, gdzie według legendy medytował przez dziewięć lat bez jedzenia i picia. Wspinaczka na górę Xiangbi przez prawie 2 kilometry w kierunku jaskini była intensywnym wyzwaniem fizycznym, nie tylko ze względu na wysokie nachylenie, ale także ekstremalnie upalną pogodę. Schody wzdłuż tej trasy są znane jako trasa treningowa dla mnichów z Shaolin, którzy wspinają się po nich, podpierając się na nich rękami i nogami.
Odbyło się także specjalne zwiedzanie Lasu Pagodowego, uznawanego za miejsce święte, gdzie każda budowla symbolizuje nagrobek mnicha. Pagody różnią się wielkością, w zależności od rangi mnicha, któremu są poświęcone, a także nieznacznie różnią się stylem, ponieważ budowano je w różnych epokach na przestrzeni wieków.
Było niezwykłe doświadczenie, które mamy nadzieję będzie można powtarzać każdego lata, być może bez wspomnianych ograniczeń.