Sierpień 2024 - Od 4 do 14 sierpnia grupa szesnastu Polaków miała okazję odwiedzić Chiny oraz słynny chiński klasztor sztuk walki, Shaolin. Wspólnie, wraz z około 50 uczestnikami z Niemiec i Włoch, wzięli udział w niezapomnianej przygodzie, gdzie miłość do sztuk walki połączona została z głębokim poznaniem tysiącletniej kultury Chin.
Podróż rozpoczęła się od wizyty w Pekinie, gdzie grupa mogła podziwiać wspaniałości stolicy Chin, zanurzając się w bogatej historii i kulturze tego kraju.
Pekin, łączący w sobie tradycję i współczesność, wywarł ogromne wrażenie na uczestnikach, którzy mieli również okazję skosztować lokalnych specjałów, takich jak słynna kaczka po pekińsku, co pozwoliło im jeszcze głębiej zanurzyć się w chińskiej kulturze.
Jednym z najważniejszych punktów programu była wizyta na Wielkim Murze Chińskim, jednym z siedmiu cudów świata.
Grupa wspięła się na jego fragment, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry i doliny. Dla wielu osób był to moment refleksji nad ludzką zdolnością do tworzenia tak niezwykłych obiektów architektonicznych.
Kolejnym punktem wyprawy było zbadanie Taiji (znane również jako Tai Chi) w słynnej wiosce Chenjiagou (prowincja Henan) i odwiedzenie lokalnej szkoły sztuk walki. To właśnie tam powstała ta starożytna sztuka walki, jaką znamy dzisiaj.
Ponad 350 lat temu rodzina Chen stworzyła swój własny styl Tai Chi, łączący sztuki walki, medycynę chińską i techniki głębokiego oddychania. Dziś to małe miasteczko przesiąknięte jest duchem sztuk walki.
Długo wyczekiwanym i tym samym szczególnym momentem była wizyta w słynnym klasztorze Shaolin.
Grupa przybyła do niiego, aby świętować ponowne (po okresie pandemii) zjednoczenie mistrzów sztuk walki i praktyków z całej Europy. Była to wyjątkowa i wyniosła ceremonia, której przewodniczył opat Shi YongXin i członkowie świątyni.
Podczas ceremonii odsłonięto stelę poświęconą wszystkim europejskim szkołom Shaolin Kung-fu. Następnie uczestnicy mieli okazję zwiedzić klasztor, zjeść lunch z mnichami, medytować i odwiedzić sale poświęcone Buddom.
Podczas wyprawy dwie uczennice naszej szkoły, Agnieszka i Barbara, mogły przystąpić do egzaminu na dwa pierwsze pasy DuanPin. Jest to ważny moment w historii Shaolin w Polsce, gdyż obie zawodniczki są pierwszymi Polkami, które uzyskały to wyróżnienie. To był naprawdę pełen emocji moment dla naszych dwóch uczniów, którzy otrzymali certyfikat od opata klasztoru Shaolin, Shi YongXin.
Wizyta w klasztorze Shaolin ShuiYu była ważnym momentem dla grupy. Odbyło się spotkanie z prowadzącym klasztor mnichem YanKai, który zaprezentował medycynę chińską oraz zastosowanie ziół i Qigong. Następnie odbyła się dyskusja z pytaniami uczestników do mnicha, związanymi z życiem w klasztorze.
Ponadto, nasz mistrz Shi HengZhi był w stanie pogłębić swoją wiedzę na temat kung-fu i buddyzmu z niektórymi mnichami Shaolin, w tym ze swoim mistrzem Shi YanTi i mistrzem Shi YanXuan. Intensywny i wyjątkowy okres treningowy, który po raz kolejny podkreśla, że nauka tej sztuki walki trwa przez całe życie.
Jest o wiele więcej do napisania, ale w tym reportażu przedstawiliśmy najważniejsze momenty. Zapraszamy za rok!
Zapisz się na nasze treningi Shaolin Kung-fu: Wrocław - Poznań