• (+48) 662 442 262
  • kontakt@shaolinpolska.pl

Trzy skarby klasztoru Shaolin: Wu, Yi, Chan

Klasztor Shaolin w Chinach przechowuje trzy skarby o wielkim znaczeniu i związane z chińską kulturą. Skarby te są kwintesencją dziedzictwa świątyni i nadal inspirują ludzi na całym świecie: Shaolin kung-fu, Chan buddyzm i tradycyjna medycyna chińska.


Klasztor Shaolin 少林寺 (Shàolín Sì) rozprzestrzenił i rozwinął w ciągu wieków trzy skarby, które mają ogromne znaczenie dla mnichów, uczniów, a także dla fanów chińskich sztuk walki. Te trzy skarby stanowią podstawę dziedzictwa klasztoru: Shaolin Kung-fu 少林功夫 (Shàolín Gōngfū), Chan buddyzm 禅宗佛教 (Chán Zōng Fójiào) i tradycyjna medycyna chińska 中医学 (Zhōngyī Xué).

Pierwszy skarb: Wu 武 (wǔ).
Reprezentuje istotę sztuk walki praktykowanych w klasztorze Shaolin. Obejmuje różne dyscypliny, takie jak Shaolin kung-fu 少林功夫 (Shàolín Gōngfū), Qigong 气功 (Qìgōng) i sztuki walki 武术 (Wǔshù).
Praktyki te kładą nacisk na trening fizyczny, dyscyplinę i kultywowanie wewnętrznej siły. Sztuki walki w klasztorze Shaolin nie koncentrują się wyłącznie na walce, ale mają również na celu wspieranie samodyscypliny, rozwoju charakteru i rozwoju duchowego.

Drugi skarb: Yi 医 (yī).
Odnosi się do tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC) praktykowanej i przechowywanej w klasztorze.
TMC obejmuje holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia, obejmujące praktyki takie jak akupunktura, ziołolecznictwo, masaż i terapia dietetyczna. Praktycy TMC wierzą w równowagę i harmonię Qi (energii życiowej) w ciele jako podstawę dobrego zdrowia.

Trzeci skarb: Chan 禅 (chán).
Chan kładzie nacisk na medytację 坐禅 (zuòchán), uważność i samorealizację. Mnisi w Shaolin poświęcają się praktyce medytacji 禅定 (chándìng), aby kultywować wewnętrzny spokój, mądrość i duchowe oświecenie.
Integracja buddyzmu Chan z codziennym życiem mnichów wywarła ogromny wpływ na ich trening sztuk walki i filozofię, promując uważność, współczucie i samoświadomość.

Te trzy skarby Wu (sztuki walki), Yi (tradycyjna medycyna chińska) i Chan (buddyzm), ucieleśniają głęboką mądrość i praktyki zachowane w klasztorze Shaolin. Reprezentują harmonijną integrację treningu fizycznego, holistycznego zdrowia i duchowego oświecenia, pozostawiając trwały wpływ na tych, którzy je przyjmują.


Zapisz się na nasze treningi Shaolin Kung-fu: Wrocław - Poznań

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.       Polityka prywatności ROZUMIEM